Penzionisani norveški general Robert Mud izrazio je mišljenje da će članstvo u NATO učiniti države ranjivijim i slabijim, i ukazao na to da Norveška već zaostaje za neophodnim tempom jačanja borbene gotovosti.
„Zvučne političke prazne fraze, kao što su: ‘U NATO-u se držimo zajedno’, ‘Možemo da se oslonimo na SAD’… ‘Imamo jaku odbranu sposobnu da zaštiti zemlju’. Nećete naći veću laž od toga. Vojna realnost je da, ako postanemo u potpunosti zavisni od zajedničkih operacija sa NATO u svemu, od rešavanja kriza do odbrane sopstvene teritorije, svako od nas postaje slabiji, a zajedno — ranjiviji“, napisao je Mud u tekstu za norveški časopis “Forsvarets forum”.

