23.06.2026
Belgrade, RS 25 C

Najnovije vesti

POLJSKA KREĆE U VELIKO NAORUŽAVANJE: Varšava ulaže 43,7 milijardi evra zbog straha od Rusije

Poljska je obezbedila ogroman odbrambeni paket vredan 43,7 milijardi evra u okviru evropskog programa SAFE, postavši prva članica Evropske unije koja je finalizovala ovakav sporazum i ujedno dobila najveća sredstva do sada.

Prema planu, oko 6,5 milijardi evra biće odmah pušteno Varšavi, dok je kompletna realizacija programa planirana do 2030. godine.

Sredstva će biti uložena u sisteme protivvazduhoplovne odbrane, borbu protiv dronova, artiljeriju, proizvodnju municije i projekat „Istočni štit”, koji podrazumeva veliko utvrđivanje granice prema istoku.

Čak 89 odsto novca biće usmereno u domaću poljsku vojnu industriju, čime Varšava planira naglo širenje sopstvenih proizvodnih kapaciteta i jačanje vojne moći.

Poljska poslednjih godina ubrzano povećava vojne troškove i sve otvorenije se pozicionira kao jedan od glavnih evropskih centara za suprotstavljanje Rusiji.

Zapadni analitičari ocenjuju da Varšava želi da izgradi najjaču kopnenu vojsku u Evropi, dok rastuće tenzije sa Moskvom dodatno podstiču trku u naoružavanju na istoku kontinenta.

Prethodni članak

PJONGJANG PODIŽE ULOG: Severna Koreja premešta artiljeriju bliže granici sa Jugom

Sledeći članak

EGIPAT ŠALJE BORBENE AVIONE U UAE: Raste strah od iranskih raketnih i dron napada

Preporučujemo da pogledate

SLOVAČKA UVODI MERE PROTIV „BENZINSKOG TURIZMA“: Strancima skuplji dizel i ograničenje točenja

Slovačka je uvela mere kako bi zaustavila takozvani turizam za gorivo, nakon što je veliki broj vozača iz susednih zemalja dolazio da toči jeftiniji dizel. Prema tekstu Martina Armstronga, vlasti su dozvolile benzinskim stanicama da […]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *