Poljska je obezbedila ogroman odbrambeni paket vredan 43,7 milijardi evra u okviru evropskog programa SAFE, postavši prva članica Evropske unije koja je finalizovala ovakav sporazum i ujedno dobila najveća sredstva do sada.
Prema planu, oko 6,5 milijardi evra biće odmah pušteno Varšavi, dok je kompletna realizacija programa planirana do 2030. godine.
Sredstva će biti uložena u sisteme protivvazduhoplovne odbrane, borbu protiv dronova, artiljeriju, proizvodnju municije i projekat „Istočni štit”, koji podrazumeva veliko utvrđivanje granice prema istoku.
Čak 89 odsto novca biće usmereno u domaću poljsku vojnu industriju, čime Varšava planira naglo širenje sopstvenih proizvodnih kapaciteta i jačanje vojne moći.
Poljska poslednjih godina ubrzano povećava vojne troškove i sve otvorenije se pozicionira kao jedan od glavnih evropskih centara za suprotstavljanje Rusiji.
Zapadni analitičari ocenjuju da Varšava želi da izgradi najjaču kopnenu vojsku u Evropi, dok rastuće tenzije sa Moskvom dodatno podstiču trku u naoružavanju na istoku kontinenta.

