23.06.2026
Belgrade, RS 25 C

Најновије вести

ПОЉСКА КРЕЋЕ У ВЕЛИКО НАОРУЖАВАЊЕ: Варшава улаже 43,7 милијарди евра због страха од Русије

Пољска је обезбедила огроман одбрамбени пакет вредан 43,7 милијарди евра у оквиру европског програма SAFE, поставши прва чланица Европске уније која је финализовала овакав споразум и уједно добила највећа средства до сада.

Према плану, око 6,5 милијарди евра биће одмах пуштено Варшави, док је комплетна реализација програма планирана до 2030. године.

Средства ће бити уложена у системе противваздухопловне одбране, борбу против дронова, артиљерију, производњу муниције и пројекат „Источни штит”, који подразумева велико утврђивање границе према истоку.

Чак 89 одсто новца биће усмерено у домаћу пољску војну индустрију, чиме Варшава планира нагло ширење сопствених производних капацитета и јачање војне моћи.

Пољска последњих година убрзано повећава војне трошкове и све отвореније се позиционира као један од главних европских центара за супротстављање Русији.

Западни аналитичари оцењују да Варшава жели да изгради најјачу копнену војску у Европи, док растуће тензије са Москвом додатно подстичу трку у наоружавању на истоку континента.

Претходни чланак

ПЈОНГЈАНГ ПОДИЖЕ УЛОГ: Северна Кореја премешта артиљерију ближе граници са Југом

Sledeći članak

ЕГИПАТ ШАЉЕ БОРБЕНЕ АВИОНЕ У УАЕ: Расте страх од иранских ракетних и дрон напада

Препоручујемо да погледате

Руски брод који је потонуо код Шпаније пре две године наводно превозио делове нуклеарног реактора

Руски брод који је потонуо у Средоземном мору након што му је експлодирала машина можда је превозио делове нуклеарних реактора намењених за подморнице, наводи се у документу шпанске владе у који је агенција АП имала […]

Велика Британија организује састанак поводом кризе у Ормуском мореузу

Велика Британија ће касније ове недеље бити домаћин састанка 35 земаља на коме ће фокус бити како да се ублажи криза у Ормуском мореузу, изјавио је данас британски премијер Кир Стармер. Говорећи у Даунинг Стриту, […]

Фицо захвалио совјетским ослободиоцима: Донели су нам мир, највеће благо које смо икада имали

Обилазећи спомен-обележје Славин у Братислави, словачки премијер је указао посебну Словачки премијер Роберт Фицо захвалио је совјетским војницима који су ослободили земљу од фашизма, одајући им почаст током церемоније код спомен-обележја Славин у Братислави, преноси […]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *