23.06.2026
Belgrade, RS 25 C

Najnovije vesti

POLJSKA KREĆE U VELIKO NAORUŽAVANJE: Varšava ulaže 43,7 milijardi evra zbog straha od Rusije

Poljska je obezbedila ogroman odbrambeni paket vredan 43,7 milijardi evra u okviru evropskog programa SAFE, postavši prva članica Evropske unije koja je finalizovala ovakav sporazum i ujedno dobila najveća sredstva do sada.

Prema planu, oko 6,5 milijardi evra biće odmah pušteno Varšavi, dok je kompletna realizacija programa planirana do 2030. godine.

Sredstva će biti uložena u sisteme protivvazduhoplovne odbrane, borbu protiv dronova, artiljeriju, proizvodnju municije i projekat „Istočni štit”, koji podrazumeva veliko utvrđivanje granice prema istoku.

Čak 89 odsto novca biće usmereno u domaću poljsku vojnu industriju, čime Varšava planira naglo širenje sopstvenih proizvodnih kapaciteta i jačanje vojne moći.

Poljska poslednjih godina ubrzano povećava vojne troškove i sve otvorenije se pozicionira kao jedan od glavnih evropskih centara za suprotstavljanje Rusiji.

Zapadni analitičari ocenjuju da Varšava želi da izgradi najjaču kopnenu vojsku u Evropi, dok rastuće tenzije sa Moskvom dodatno podstiču trku u naoružavanju na istoku kontinenta.

Prethodni članak

PJONGJANG PODIŽE ULOG: Severna Koreja premešta artiljeriju bliže granici sa Jugom

Sledeći članak

EGIPAT ŠALJE BORBENE AVIONE U UAE: Raste strah od iranskih raketnih i dron napada

Preporučujemo da pogledate

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *