Izraelski ministar finansija Bezalel Smotrič saopštio je da će Izraelske odbrambene snage ostati u zoni bezbednosti koju drže unutar Libana u godinama koje dolaze, sve dok se Hezbolah ne razoruža, i da se neće povući čak ni ako Sjedinjene Američke Države to eksplicitno zatraže.
U intervjuu za list Makor Rišon, Smotrič je kazao da procenjuje da neće doći do takvog američkog zahteva, navodeći da Sjedinjene Američke Države razumeju izraelske „crvene linije“, prenosi Tajms of Izrael.
Na pitanje da li će vojska ostati u Libanu godinama, ministar je odgovorio potvrdno.
„Da, i to kažem kao neko ko trenutno vodi pregovore o upravljanju budžetom za odbranu za narednu deceniju“, rekao je Smotrič.
Na pitanje da li bi Izrael trebalo da formira vojne položaje i čitave baze u bezbednosnoj zoni u Libanu, Smotrič je rekao da bi to sve definitivno trebalo da uradi.
„Tu smo dok se Hezbolah ne razoruža, a mislim i posle toga, jer su nam potrebne odbranjive granice. Ali naravno, dok se Hezbolah ne razoruža, nećemo se pomeriti ni milimetar. To je stav premijera i ministra odbrane, a i moj, i odlučni smo da ga se držimo“, zaključio je Smotrič.

