Zamenik ministra spoljnih poslova Irana i šef tehničkog pregovaračkog tima Kazem Garibabadi saopštio je danas da su u Švajcarskoj uspešno okončani tehnički razgovori sa Sjedinjenjim Američkim Državama i finalizovani aranžmani za narednu fazu pregovora na visokom nivou.
Garibabadi je rekao da su tehničke konsultacije usledile posle sastanka visokog odbora za sprovođenje Memoranduma o razumevanju, tokom kojih su usaglašeni izvršni mehanizmi za sprovođenje postignutih dogovora, prenosi Press TV.
“Na osnovu postignutih dogovora, predstojeći pregovori će se odvijati pod nadzorom visokog odbora, uz učešće predsednika parlamenta, ministra spoljnih poslova Islamske Republike Iran, potpredsednika Sjedinjenih Država i premijera Pakistana i Katara”, rekao je Garibabadi.
Prema njegovim rečima, formirane su četiri specijalizovane radne grupe za ukidanje sankcija, nuklearnu energiju, obnovu i ekonomski razvoj, kao i za praćenje i sprovođenje postignutih sporazuma.
“Strane su se takođe složile da uspostave posebnu kontakt tačku među državama članicama memoranduma o razumevanju kako bi se osigurao bezbedan prolaz komercijalnih brodova kroz strateški važni Ormuski moreuz”, istakao je Garibabadi i dodao da je za Liban osnovana jedinica za deeskalaciju i sprečavanje sukoba u kojoj učestvuju zemlje članice, kao i Pakistan i Katar.

