Заменик министра спољних послова Ирана и шеф техничког преговарачког тима Казем Гарибабади саопштио је данас да су у Швајцарској успешно окончани технички разговори са Сједињењим Америчким Државама и финализовани аранжмани за наредну фазу преговора на високом нивоу.
Гарибабади је рекао да су техничке консултације уследиле после састанка високог одбора за спровођење Меморандума о разумевању, током којих су усаглашени извршни механизми за спровођење постигнутих договора, преноси Пресс ТВ.
“На основу постигнутих договора, предстојећи преговори ће се одвијати под надзором високог одбора, уз учешће председника парламента, министра спољних послова Исламске Републике Иран, потпредседника Сједињених Држава и премијера Пакистана и Катара”, рекао је Гарибабади.
Према његовим речима, формиране су четири специјализоване радне групе за укидање санкција, нуклеарну енергију, обнову и економски развој, као и за праћење и спровођење постигнутих споразума.
“Стране су се такође сложиле да успоставе посебну контакт тачку међу државама чланицама меморандума о разумевању како би се осигурао безбедан пролаз комерцијалних бродова кроз стратешки важни Ормуски мореуз”, истакао је Гарибабади и додао да је за Либан основана јединица за деескалацију и спречавање сукоба у којој учествују земље чланице, као и Пакистан и Катар.

