Севернокорејски лидер Ким Џонг Ун поручио је да ће Пјонгјанг остати потпуно посвећен стратешком споразуму са Русијом и да ће односи две земље бити додатно ојачани.
У поруци упућеној руском председнику Владимиру Путину поводом Дана победе, Ким је нагласио да Северна Кореја даје „највећи приоритет” партнерству са Москвом и спровођењу међудржавног споразума о сарадњи и међусобној подршци.
Споразум Русије и Северне Кореје, потписан прошле године, предвиђа блиску војну и безбедносну сарадњу, а аналитичари га описују као један од најјачих савеза Москве у Азији.
Односи две државе последњих месеци нагло су ојачали, посебно у време рата у Украјини и све већих тензија између Русије и Запада.
Западне земље већ дуже време оптужују Пјонгјанг да Москви пружа војну помоћ, док Северна Кореја и Русија истичу да је реч о легитимној сарадњи суверених држава.
Порука Ким Џонг Уна стигла је у тренутку када Русија обележава Дан победе под појачаним безбедносним мерама и у сенци рата у Украјини.

