23.06.2026
Belgrade, RS 25 C

Najnovije vesti

NEMAČKA POTROŠILA GODIŠNJE RESURSE ZA SAMO ČETIRI MESECA: Zemlja ušla u opasnu zonu prekomerne potrošnje

Nemačka je već početkom maja potrošila količinu prirodnih resursa koja bi, prema procenama stručnjaka, trebalo da joj bude dovoljna za čitavu 2026. godinu.

Reč je o takozvanom „Danu ekološkog duga”, koji označava trenutak kada država iscrpi prirodne resurse koje Zemlja može da obnovi u toku jedne godine. Od tog momenta, Nemačka praktično počinje da živi na račun budućih generacija i dodatnog iscrpljivanja planete.

Stručnjaci upozoravaju da su glavni razlozi ovakvog stanja ogromna industrijska potrošnja, visoka zavisnost od energenata, prekomerna upotreba sirovina i veliki nivo zagađenja.

Prema procenama ekoloških organizacija, kada bi ceo svet živeo i trošio kao Nemačka, čovečanstvu bi bilo potrebno više od tri planete Zemlje da zadovolji sve potrebe.

Nemačka se već suočava sa ozbiljnim ekonomskim i energetskim izazovima, a analitičari upozoravaju da bi nastavak ovakvog tempa potrošnje mogao dodatno da pogorša krizu resursa i dovede do novih problema u industriji, poljoprivredi i snabdevanju energijom.

Ekološke organizacije pozvale su nemačke vlasti da hitno smanje potrošnju fosilnih goriva, ograniče prekomernu industrijsku eksploataciju i ubrzaju prelazak na odrive izvore energije.

Prethodni članak

NOVI UDAR NA NEMAČKU: Tramp najavio prebacivanje američkih trupa u Poljsku

Sledeći članak

POLITIČKI ZEMLJOTRES U BRITANIJI: Starmer pod žestokim udarom posle katastrofalnih izbornih poraza

Preporučujemo da pogledate

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *