24.06.2026
Belgrade, RS 23 C

Najnovije vesti

IRAN UPUTIO OŠTRU PRETNJU: „Zadržavamo pravo na samoodbranu zbog američkih akcija”

Iranski ambasador pri Ujedinjenim nacijama Amir Said Iravani poručio je da Teheran zadržava pravo na samoodbranu zbog, kako je naveo, neprijateljskih aktivnosti Sjedinjenih Američkih Država u Persijskom zalivu i Ormuskom moreuzu.

U pismu upućenom UN, Iravani je optužio Vašington za napade na iranske tankere i priobalna područja, tvrdeći da SAD time krše međunarodno pravo i primirje postignuto u aprilu 2026. godine.

On je upozorio da bi nastavak takvih akcija mogao da izazove ozbiljne posledice po bezbednost i stabilnost čitavog regiona Bliskog istoka.

Iranski diplomata je američku pomorsku blokadu i zaplene brodova nazvao „piraterijom”, poručivši da Teheran neće ostati nem na, kako tvrdi, agresivne poteze Vašingtona.

Istovremeno, pozvao je Ujedinjene nacije da osude postupke SAD i zatraže poštovanje međunarodnih obaveza i dogovora o primirju.

Tenzije između Irana i Sjedinjenih Američkih Država u poslednjim nedeljama dodatno su porasle nakon više incidenata u Ormuskom moreuzu, jednom od najvažnijih svetskih pomorskih pravaca za transport nafte.

Prethodni članak

NOVI UDAR NA IZRAEL: Hezbolah raketama i dronovima gađao položaje IDF-a

Sledeći članak

DAN KADA JE SLOMLJEN FAŠIZAM: Evropa i svet obeležavaju 9. maj

Preporučujemo da pogledate

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *