Тринаесто заседање Међувладине српско-белоруске комисије за трговинско-економску сарадњу оодржано је данас у Минску, а учесници су разговарали о конкретним активностима за унапређење сарадње у бројним областима.
Како је саопштено после састанка, било је речи о сарадњи у областима трговине, привреде и инвестиција, пољопривреде, шумарства и водопривреде, индустрије, грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, заштите животне средине, науке, технолошког развоја и иновација, просвете, здравства, туризма, културе, спорта и геологије, као и о сарадњи привредних комора и других пословних институција.
Потписан је Протокол о договореним активностима, као и меморандуми о сарадњи у области привлачења инвестиција и о разумевању у области стандардизације.
Председник српског дела Комисије, министар без портфеља задужен за област међународне економске сарадње и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству, Ненад Поповић оценио је на састанку да су политички односи две земље на изузетно високом и пријатељском нивоу, али да економски односи још не прате тај ниво развоја.
“Наш заједнички циљ јесте да у наредних пет година значајно унапредимо економску сарадњу и повећамо укупну робну размену”, рекао је Поповић, саопштено је из његовог кабинета.
Оценио је да билатералне односе Белорусије и Србије карактеришу узајамно поштовање, разумевање и обострана подршка.
“Наша је заједничка обавеза да сачувамо и даље учвршћујемо братске и пријатељске везе српског и белоруског народа, на добробит садашњих и будућих генерација. Редовна заседања Међувладине српско-белоруске комисије имају велики значај и представљају важан механизам за покретање нових иницијатива и даље продубљивање сарадње, стабилности и економског просперитета наших земаља”, истакао је Поповић, додаје се у саопштењу.
Делегацију Белорусије на састанку у Минску је предводио председник белоруског дела Комисије, министар за антимонополско регулисање и трговину Артур Карпович

