Trinaesto zasedanje Međuvladine srpsko-beloruske komisije za trgovinsko-ekonomsku saradnju oodržano je danas u Minsku, a učesnici su razgovarali o konkretnim aktivnostima za unapređenje saradnje u brojnim oblastima.
Kako je saopšteno posle sastanka, bilo je reči o saradnji u oblastima trgovine, privrede i investicija, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, industrije, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, zaštite životne sredine, nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, prosvete, zdravstva, turizma, kulture, sporta i geologije, kao i o saradnji privrednih komora i drugih poslovnih institucija.
Potpisan je Protokol o dogovorenim aktivnostima, kao i memorandumi o saradnji u oblasti privlačenja investicija i o razumevanju u oblasti standardizacije.
Predsednik srpskog dela Komisije, ministar bez portfelja zadužen za oblast međunarodne ekonomske saradnje i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu, Nenad Popović ocenio je na sastanku da su politički odnosi dve zemlje na izuzetno visokom i prijateljskom nivou, ali da ekonomski odnosi još ne prate taj nivo razvoja.
“Naš zajednički cilj jeste da u narednih pet godina značajno unapredimo ekonomsku saradnju i povećamo ukupnu robnu razmenu”, rekao je Popović, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Ocenio je da bilateralne odnose Belorusije i Srbije karakterišu uzajamno poštovanje, razumevanje i obostrana podrška.
“Naša je zajednička obaveza da sačuvamo i dalje učvršćujemo bratske i prijateljske veze srpskog i beloruskog naroda, na dobrobit sadašnjih i budućih generacija. Redovna zasedanja Međuvladine srpsko-beloruske komisije imaju veliki značaj i predstavljaju važan mehanizam za pokretanje novih inicijativa i dalje produbljivanje saradnje, stabilnosti i ekonomskog prosperiteta naših zemalja”, istakao je Popović, dodaje se u saopštenju.
Delegaciju Belorusije na sastanku u Minsku je predvodio predsednik beloruskog dela Komisije, ministar za antimonopolsko regulisanje i trgovinu Artur Karpovič

