Председник Хрватске Зоран Милановић изјавио је на обележавању Дана антифашистичке борбе у Спомен-парку Брезовица, на датум оснивања Првог сисачког партизанског одреда, да би без помоћи хрватских Срба из Баније и Кордуна први партизански одред и шири народноослободилачки покрет брзо пропали, јавља Јутарњи лист.
“На дан када је четири милиона Хитлерових војника напало СССР, Стаљинову диктатуру, седамдесет је сисачких комуниста побегло како их усташе и Гестапо не би похватали јер су били чланови Комунистичке партије, те Стаљинове монолитне организације. Да на Банији, Кордуну и у Лици није било хрватских Срба тих 70-ак хрватских комуниста не би далеко доспело”, рекао је Милановић.
Додао је да је бораца у првим партизанским одредима гледала било мало и да су их чинили претежно хрватски Срби.
“На почетку су већина бораца у НОБ-у били Срби. Реч је о малом броју људи, стали би сви на стадион у Крањчевићевој. Већина других је била скептична, људи су то гледали са стране”, навео је председник Хрватске.
Осим Милановића, на главној свечаности у спомен-парку присуствовали су и министар за рад и социјалну политику Ален Ружић, посланица у Хрватском Сабору из Хрватске демократске заједнице (ХДЗ) Весна Бедековић, жупан Сисачко-мославачке жупаније Иван Цељак из ХДЗ, градоначелник Сиска Домагој Орлић из ХДЗ, градоначелник Загреба Томислав Томашевић из странке Можемо, и председник Савеза антифашистичких бораца и антифашиста Фрањо Хабулин.
Премијер Хрватске Андреј Пленковић, који борави у званичној посети Канади, поручио је да су хрватски антифашисти дали важан допринос борби за слободу својим отпором нацизму и фашизму, којими су Хрватску сврстали међу антифашистичке народе који су победили у Другом светском рату, пренела је Хрватска радио-телевизија.
Председник Сабора Гордан Јандроковић упутио је честитку грађанима поводом Дана антифашистичке борбе.
“Хрватски антифашисти дали су уистину значајан допринос победи над идеологијама које су Еуропи и свету донеле разарања, страдања и незапамћене злочине”, навео је Јандроковић.

