Челник Странке демократске акције (СДА), највеће бошњачке странке у Босни и Херцеговини (БиХ), Бакир Изетбеговић рекао је данас да је спреман на обнову сарадње с ХДЗ БиХ и на заједничко формирање власти под условом дистанцирања од политике коју води лидер СНСД Милорад Додик, али и од замисли попут обнове Херцег-Босне.
СДА је у опозицији од избора 2022, али је Изетбеговић изразио наду да ће после овогодишњих избора поново бити део власти као и да ће он поново бити члан Председништва БиХ из реда Бошњака за шта је најавио кандидатуру.
У интервјуу за ТВ Федерације БиХ (ФТВ) рекао је да будући бошњачки блок унутар владајуће коалиције види у сарадњи са Демократском фронтом (ДФ) Жељка Комшића и неким мањим странкама попут Савеза за бољу будућност (СББ) који води Фахрудин Радончић и Странке за БиХ (СБиХ).
Није искључио ни могућност да на државном нивоу део тог блока буде и СДП БиХ. “Нећу бежати од тога, барем на државном нивоу, да се направи један фронт који би могао понети пробосанске политике”, рекао је.
У тој коалицији види и ХДЗ БиХ чији је челник Драган Човић раније наговестио “релаксацију односа с Бошњацима”.
Изетбеговић каже да је поновна сарадња с ХДЗ-ом могућа, али да се не могу заборавити ранији спорови нити се може рачунати на једностране уступке.
Као кључни проблем Изетбеговић види превише блиске односе које Човић одржава с лидером СНСД, владајуће странке у Републици Српској, Милорадом Додиком.
“Видећемо да ли ће Човић променити приступ и почети више да сарађује с нама него с Додиком. Наша рука је пружена”, изјавио је Изетбеговић.
Упозорио је и да заговарање успостављања тзв. трећег ентитета, односно обнове Херцег-Босне, може само да закомпликује стање.
“То само провоцира другу страну (Бошњаке). Зашто поновно изложити Хрвате и Бошњаке сукобу? То је била катастрофа и за хрватски народ”, казао је.
Подсетио је и на иницијативу о пропорционалној заступљености.
“Наговарао сам Човића да подржи пропорционалну заступљеност. То би помогло и Хрватима и Бошњацима”, рекао је.
Поводом спорења око именовања новог високог представника за БиХ о чему нема сагласности између европских и америчких партнера у Управном одбору Већа за спровођење мира (ПИЦ), Изетбеговић је рекао да се сада разматра компромисни предлог по којем би на ту дужност на две године био именован италијански дипломата којег подржавају САД а потом би га заменио Француз, такође на двогодишњи период.
Изетбеговић је негирао наводе о разговорима СДА о подели БиХ, нагласивши да никада није било спремности за разговоре о томе.
Коментаришући политичку позицију Милорада Додика, Изетбеговић је оценио да међународна заједница годинама попушта пред његовим потезима.
Говорећи о наративима које, према његовим речима, промовишу Додикови лобисти, осврнуо се и на посету Жељке Цвијановић Израелу.
“То је наратив Додикових лобиста. Покушавају етаблирати причу да муслимани угрожавају хришћане и Јевреје у БиХ”, рекао је.

