У Европској унији је постотак људи који су живели у једночланим домаћинствима прошле године износио 16,5 одсто, а сразмерно највећи број људи који живе сами био је у скандинавским и балтичким земљама, показују подаци европске статистичке агенције Еуростат.
Постотак људи који живе сами био је изнад европског просека и у Немачкој, где је од укупно око 84 милиона становника свака пета особа (20,9 одсто), или око 17,3 милиона људи живела сама, саопштио је данас немачки Савезни завод за статистику (Дестатис).
Број таквих особа је у протеклих двадесет година знатно порастао, са 14,2 милиона 2005. године. Најчешће је реч о старим људима. У категорији старијих од 65 година то је било више од једне трећине (34,4 одсто), а код старијих од 85 година чак сваки други (55,8 одсто).
Број таквих људи који живе сами у Немачкој расте сразмерно са величином насеља. У великим градовима са више од 100.000 становника таквих самаца је било 25,9 одсто, а у малим локалним самоуправама са мање од 20.000 становника их је било 17,2 одсто.
Просек људи који живе у једночланом домаћинству у ЕУ је 16,5 одсто, али су разлике огромне. Више него у Немачкој, таквих је људи сразмерно било у Литванији (31,4 одсто), Финској (25,8 одсто), Данској (24,3 одсто), Естонији и Шведској (по 22 одсто).
На другој страни скале, најмање их је у Словачкој (3,0 одсто), Ирској (8,1 одсто) и Пољској (9,2 одсто).
Међутим, иако људи који живе сами у Немачкој чини приближно петину популације, у укупном броју домаћинстава, који износи 41,1 милион, удео самачких домаћинстава је прошле године износио чак 42,1 одсто.

