23.06.2026
Belgrade, RS 25 C

Najnovije vesti

Predsednik Pavel traži da Ustavni sud reši sukob nadležnosti – ko predstavlja Češku na samitima

Petr Pavel

Predsednik Češke Petr Pavel zatražio je danas od Ustavnog suda Češke da reši sukob nadležnosti da li vlada sme da ga spreči da predstavlja zemlju u međunarodnim odnosima, kako stoji u opisu njegove funkcije u Ustavu i da li može da sama jednostavno odluči da Pavel neće ići na samit NATO u Ankari 7. i 8. jula, iako je istovremeno vrhovni komandant oružanih snaga.

“Premijer Andrej Babiš je nedavno rekao da predsednik nije njegov nadređeni. U pravu je. Dodajem samo da to važi i obrnuto. Ustav kod vršenja nekih nadležnosti računa na sadejstvo vlade – sadejstvo a ne odobrenje”, saopštio je danas češki predsednik da je podnesak već primio Ustavni sud.

Petr Pavel, inače u jednom mandatu šef Vojnog komiteta NATO, bivši načelnik Generalštaba Vojske Češke, general u penziji, podsetio je da postoje izvesni tzv. ustavni običaji i da je do sada u samostalnoj Češkoj na samitima NATO uvek šef češke delegacije bio predsednik, osim kada je predsednik Miloš Zeman bio bolestan i zamenio ga je premijer.

“Ako ta praksa treba da se menja iz bilo kog razloga opet mora preko dogovora ne jednostranom odlukom vlade”, saopštio je Pavel.

Češki predsednik zatražio je od Ustavnog suda do reši ko može da odlučuje o učešću šefa države na samitu, da naredi vladi da ne postavlja administrativne ili druge prepreke kada predsednik obavlja svoju ustavnu funkciju i da naredi vladi da mu pruži svo neohpodno sadejstvo.

Spor oko toga da li će šef države ići na samite NATO a premijer na samite EU, kao što je bilo gvozdeno nepisano pravilo od početka, izbio je kada je šef češke diplomatije, lider stranke Motoristi, najmanjeg partnera u vladajućoj koaliciji, zapretio u privatnim noćnim SMS porukama savetniku češkog predsednika da će se Pavel suočiti sa tako brutalnom kohabitacijom sa vladom da će ući u udžbenike.

Povod je bilo to što je Pavel odbio da imenuje za ministra prvo spoljnih poslova, posle i životne sredine, kontroverznog počasnog predsednika Motorista Filipa Tureka.

Predsednik je to odbio zbog toga što je taj bivši influenser poznat po rasističkim i ksenofobnim komentarima na društvenim mrežama, uz više slika gde diže ruku u nacistički pozdrav zig hajl, pretnjama zaposlenom u saudijskoj ambasadi kome je ostavio metak na kolima u garaži i nepoštovanju zakona, recimo brzoj vožnji od preko 250km na sat ili crnoj gradnji i da takav čovek ne zaslužuje da bude ministar.

“Mislim da bi to trebalo da zna. Može da bude miran ako ja dobijem Tureka na Ministarstvu životne sredine. Ako ne, spaliću mostove na takav način da će to ući u udžbenike politologije kao ekstremni slučaj kohabitacije”, pretio je ministar Macinka a kasnije je ponavljao da će ga pretvoriti u nekoga ko samo polaže vence, jer je navodno inače veoma popularni predsednik samo lider opozicije.

Petr Pavel danas je naglasio da se nije obratio Ustavnom sudu zato što mu je baš stalo da bude u Ankari već ne želi da dozvoli da vlade otimaju predsedniku ustavne nadležnosti.

Češki premijer, milijarder Andrej Babiš, nastojao je da ublaži sukob sa predsednikom, pravdajući to da će ovog puta u Ankari šef češke delegacija morati da objašnjava zašto je Češka zajedno sa Albanijom i Slovenijom na dnu po izdvajanjima za odbranu jer nije ni prošle a neće ni ove ispuniti ni onaj minimum izdvajanja dva odsto BDP-a za odbranu.

“Ja sam se sa predsednikom Donaldom Trampom sreo pet puta. Verujem da ću uspeti da mu to objasnim”, rekao je ranije Babiš i dodao da je skoro jedini u Evropi i dalje ostao Trampov simpatizer.

Na vest da je Pavel zatražio da presudi Ustavni sud, Babiš je poručio na društvenim mrežama da nije dobro da se najviš zvaničnici sude i podsetio da se nije obratio Ustavnom sudu kada je Pavel odbio da imenuje Tureka za ministra a mogao je.

Prethodni članak

Iran: Nije zakazana poseta inspektora UN bombardovanim nuklearnim objektima

Sledeći članak

U Ankari uhapšeno više od 200 osumnjičenih ekstremista pred samit NATO u julu

Preporučujemo da pogledate

OTVORENA GROBNICA POSLE SEDAM VEKOVA: Arheolozi otkrili nove detalje o jednoj od najmoćnijih žena srednjovekovne Evrope

Arheolozi su u Barseloni prvi put posle gotovo 700 godina otvorili grobnicu kraljice Elisende od Monkade, jedne od najuticajnijih žena srednjovekovne Evrope. Njeni posmrtni ostaci nalazili su se u Kraljevskom manastiru Santa Marija de Pedralbes, […]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *