Posle 12 godina, zastava Evropske unije ponovo će biti postavljena u mađarskom parlamentu, što mnogi tumače kao snažan politički i simbolički zaokret u Mađarskoj.
Odluka dolazi nakon velikih političkih promena i slabljenja dugogodišnje vlasti Viktora Orbana, čija je politika često bila u sukobu sa Briselom.
Zastava EU uklonjena je iz parlamenta pre više od decenije u periodu jačanja suverenističke i evroskeptične politike u Mađarskoj, kada je Budimpešta sve češće ulazila u konflikte sa evropskim institucijama.
Povratak zastave sada mnogi vide kao poruku da nove vlasti žele bolje odnose sa Evropskom unijom i postepeno distanciranje od dosadašnje politike konfrontacije sa Briselom.
Politički analitičari ocenjuju da ovaj potez ima veliki simbolički značaj i da pokazuje mogući početak nove faze u odnosima Mađarske i Evropske unije.
Istovremeno, deo javnosti i konzervativnih krugova u Mađarskoj kritikuje ovakav potez, smatrajući ga odustajanjem od politike nacionalnog suvereniteta koju je godinama zastupala Orbanova vlast.

