Američki Senat bi trebalo da usvoji republikansko-demokratski zakon o stanovanju čiji je cilj obaranje cena stanova i jačanje ponude.
“Radi se o rezultatu višegodišnjih napora da se smanje troškovi, ojača ponuda stanova, saseče birokratija, zaštite poreski obveznici i pomogne da veći broj Amerikanaca nego do sada ostvari san o tome da poseduje sopstveni dom”, rekao je predsedavajući senatskog komiteta za bankarstvo, republikanac Tim Skot, koji je sa demokratama radio na tome da zakon bude usvojen.
To je jedan od najopsežnijih napora poslednjih decenija da se federalna regulativa smanji, a poveća kontrola na lokalnom nivou, ocenjuju agencije.
Zakon je u žiži intenzivnih pregovora na liniji oba doma Kongresa – Senata i Predstavničkog doma – u kojima obe stranke nastoje da u izbornoj godini smanje izdatke za stanovanje. Podršku zakonu je najavio i predsednik SAD Donald Tramp.
Ovo je redak primer dvopartijskog zakona koji je na pragu da postane uspeh, u godini kada je najveći deo republikanske zakonodavne politike zakočen u Kongresu. Očekuje se da će tokom ove nedelje i Predstavnički dom podržati zakonski predlog i onda on ide kod Trampa na potpisivanje.
Glavna demokratkinja u istom komitetu, senatorka Elizabet Voren, rekla je AP da je uverena da je zakon značajan “jer se njim priznaje da federalna vlada ima ulogu u smanjenju cena stanovanja i jer će prvi put u istoriji privatnim biznisima biti onemogućeno da kupuju pojedinačne porodične kuće i da stanovanje pretvaraju u još jednu investiciju sa Vol Strita”.
U oba poslanička doma Kongresa republikanci imaju većinu, ali ta većina je, naročito u Predstavničkom domu, veoma tanušna.
Demokratkinja iz Predstavničkog doma, Maksin Voters, koja je učestvovala u dvopartijskim pregovorima, ocenila je da je zakon “ogroman korak ka tome da se konačno razmatraju priuštivo stanovanje i kriza beskućništva u ovoj zemlji”.

