24.06.2026
Belgrade, RS 21 C

Најновије вести

Национална обавештајна агенција САД оптужила Обаму за стварање теорије о “руској вези”

Obama

Америчка Национална обавештајна агенција оптужила је бившег председника САД Барака Обаму за стварање накнадно оповргнуте теорије о “руској вези”, односно о наводној вези између садашњег председника САД Доналда Трампа и Русије.

“Човек који је предводио стварање измишљотина о Русији”, саопштила је Канцеларија за националну обавештајну службу САД на друштвеној платформи Икс, као одговор на снимак Обаминог телевизијског интервјуа.

У снимку интервјуа, Обама је изјавио да Бела кућа не би требало да налаже Министарству правде да гони оне које амерички лидер одреди.

Канцеларија за националну обавештајну службу приложила је уз свој одговор на Обамин савет свој извештај из 2025. године о “новим доказима” да је он наручио стварање лажног извештаја који је чинио основу случаја “руске везе”, преноси Спутњик.

Истовремено, директорка Националне обавештајне службе Тулси Габард изјавила је да поступци демократе представљају покушај издаје. Садашњи председник САД Доналд Трамп је раније дао исту процену.

Трамп је више пута оптуживао обавештајне агенције да су шпијунирале његову предизборну кампању. 2016-2017, под Обамом, ФБИ је спровео истрагу о тадашњем председничком кандидату. Истражитељи су покушали да утврде да ли је Трамп у дослуху са руском владом како би победио на изборима. Независни специјални саветник Роберт Милер закључио је у пролеће 2019. да нема доказа о таквом дослуху.

Русија и Трамп су категорично негирали оптужбе, а амерички председник их је назвао политички мотивисаним.

Претходни чланак

Дмитријев: Енергетска криза отворила “широм затворене очи” ЕУ

Sledeći članak

Трамп: ЕУ до 4. јула да ратификује трговински споразум или следе “много више” царине

Препоручујемо да погледате

ИРАНСКИ ХРИШЋАНИ ЗА УСКРС: Моле се за слободу док рат бесни у земљи

Ирански хришћани обележили су Ускрс у сенци рата, уз молитве за слободу вероисповести и промене у земљи. У верским заједницама истакнуто је да су многи верници забринути због безбедности и будућности док сукоб траје. Према […]

Арагчи: САД нису научиле лекцију и промениле су правила игре

Ирански министар спољних послова Абас Арагчи изјавио је да је делегација Ирана на преговорима са САД у Исламабаду учествовала “у доброј вери да оконча рат”, али да су САД истакле максималистичке захтеве. “У интензивним разговорима […]

Џефри Сакс: БРИКС треба да посредује у рату између САД, Израела и Ирана

Економиста позива блок да представи мировни план Савету безбедности УН Познати амерички економиста Џефри Сакс у ауторском тексту објављеном у “Берлинер цајтунгу” позвао је земље БРИКС-а да делују као главни посредници у сукобу између Сједињених Држава, Израела и Ирана и […]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *