Председник иранског парламента и главни преговарач Исламске Републике Мохамед Багер Галибаф поздравио је прву рунду разговора са Сједињеним Америчким Државама одржану у Швајцарској у понедељак.
“Из моје перспективе, ово путовање је донело нека значајна достигнућа, посебно у вези са разговорима о Ормуском мореузу, онима о Либану, питању изузећа од нафтних санкција и одмрзавању замрзнуте имовине, што је један од напретка који остварујемо. Наравно, верујемо да смо тек на почетку овог рада и морамо да наставимо напоре”, објаснио је он у видео снимку објављеном на Телеграму.
Преговарач је рекао да се Израел “жестоко противи овом преговарачком процесу, који види као претњу по сам свој опстанак и покушава да саботира”.
Галибаф је после Швајцарске кратко боравио у Оману са иранским министром спољних послова Абасом Арагчијем. Примио их је омански министар спољних послова Бадр Албусаиди.
Меморандум о разумевању између Вашингтона и Техеран је потписан прошле недеље, а сада водећи амерички и ирански преговарачи у 60-дневном периоду покушавају да постигну договор о техничким детаљима о будућем мировном споразуму.

