24.06.2026
Belgrade, RS 25 C

Најновије вести

ПЕНТАГОН СПРЕМА НОВО ПОВЛАЧЕЊЕ ТРУПА: Италија и Шпанија на удару Вашингтона

Пентагон разматра могућност значајног смањења америчког војног присуства у Италији и Шпанији, што је изазвало озбиљну забринутост међу европским савезницима у НАТО-у.

Према информацијама које су објавили амерички и европски медији, администрација Доналда Трампа све је незадовољнија понашањем појединих европских држава, посебно због њиховог односа према сукобу са Ираном и безбедности у Ормуском мореузу.

Наводно се разматрају нова повлачења америчких трупа након већ најављеног смањења војног присуства у Немачкој. Амерички председник Доналд Трамп недавно је поручио да би и Италија и Шпанија могле да се суоче са сличним мерама, оштро критикујући обе државе.

Европски дипломати страхују да би овакав потез могао озбиљно да ослаби НАТО и додатно продуби кризу у односима између Вашингтона и европских савезника. Према појединим проценама, Пентагон би могао да преусмери део трупа у државе које сматра лојалнијим америчкој политици.

Италија и Шпанија имају важне америчке војне базе које деценијама представљају кључне тачке за операције САД у Европи, Африци и на Блиском истоку. Стручњаци упозоравају да би евентуално смањење америчког присуства могло драматично да промени безбедносну слику Европе.

Унутар НАТО-а сада расте страх да би нови талас америчког повлачења могао да покрене дубоку кризу у Алијанси и отвори питање будућности америчког војног присуства на европском континенту.

Претходни чланак

ДРУГИ СВЕТСКИ РАТ И ДАЉЕ ПРЕТИ ЕВРОПИ: Неексплодиране бомбе изазвале узбуну у Холандији и Пољској

Sledeći članak

РУСИЈА УПОЗОРАВА НА ОСВЕТУ: Расту тензије уочи Дана победе и примирја у Украјини

Препоручујемо да погледате

Indija

Индија негира тврдње да америчка морнарица користи њене луке у рату са Ираном

Индија је саопштила да су неистините тврдње да америчка морнарица користи њене луке у рату против Ирана. Индијско Министарство спољних послова одбацило је тврдње да је дозволило америчкој морнарици да користи њене луке у рату […]

Свако мешање других држава у Ормуском мореузу довешће до ескалације кризе

„Свако војно мешање страних сила у Ормуском мореузу довешће до ескалације кризе и нестабилности у глобалној енергетској безбедности“, преноси Ројтерс позивајући се на представника иранског Министарства одбране. Неименовани званичник је, такође, додао да ће САД […]

hegset

Хегсет: САД, а не Иран, контролишу саобраћај ка и из Ормуског мореуза

Сједињене Америчке Државе, а не Иран, контролишу саобраћај ка и из Ормуског мореуза, изјавио је данас амерички министар одбране Пит Хегсет. Хегсет је рекао на конференцији за новинаре у Пентагону да иако Техеран, како је […]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *