24.06.2026
Belgrade, RS 25 C

Најновије вести

АМЕРИЧКА ОБАВЕШТАЈНА СЛУЖБА СУМЊА У ЕФЕКАТ БЛОКАДЕ: ЦИА процењује да Иран може дуго да издржи притисак САД

Америчка Централна обавештајна агенција проценила је да поморска блокада коју су САД увеле Ирану можда нема ефекат какав је Вашингтон очекивао.

Према проценама америчких обавештајаца, Техеран би могао да издржи економски и војни притисак још неколико месеци упркос блокади и санкцијама које су уведене због рата и кризе у Персијском заливу.

Извештај ЦИА наводно доводи у питање тврдње појединих америчких званичника да ће Иран бити брзо приморан на уступке због прекида извоза нафте и ограничења поморског саобраћаја.

Истовремено, борбе и тензије у Ормуском мореузу настављају да расту, а последњих дана забележени су нови напади на бродове и сукоби америчких и иранских снага у региону.

Америчка администрација наставља са увођењем нових санкција и војним притиском, док Иран поручује да неће капитулирати и да је спреман за дуготрајан сукоб.

Аналитичари упозоравају да би продужетак кризе могао да изазове озбиљне последице по глобално тржиште нафте, транспорт и економију широм света.

Претходни чланак

АМЕРИКА ТВРДИ: Ирански врховни вођа лично укључен у ратну стратегију

Sledeći članak

ТАЛАС НАСИЉА У ИНДИЈИ: Организације за људска права упозоравају на све чешће нападе на хришћане

Препоручујемо да погледате

Амерички званичници кажу да је рат с Ираном значајно исцрпео америчке залихе муниције

Амерички званичници кажу да је рат с Ираном значајно исцрпео америчке залихе муниције, што изазива забринутост у погледу спремности за могући сукоб око Тајвана у блиској будућности — WSJ Од краја фебруара САД су употребиле […]

САД су напале иранске нафтне танкере у Персијском заливу

Како јављају локални медији, тренутно горе три танкера, а најмање два од њих су пуна нафте. Питање еколошке катастрофе у региону се, судећи према првим реакцијама западних медија, за сада не покреће.

Техеран упозорава САД: Тек смо почели

Председник иранског парламента и главни преговарач Техерана у прошлoмесечним разговорима са Сједињеним Државама Мохамед Галибаф оптужио је Вашингтон да кршењем примирја угрожава безбедност пловидбе и енергетски транспорт у Ормуском мореузу. Након покретања америчког војног плана […]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *