Војни аналитичар Александар Радић изјавио је да ће истина о коришћењу соничног оружја против учесника студентског протеста 15. марта 2025. у Београду бити откривена тек након промене власти.
Радић је агенцији Бета казао да власт сада покушава да пропагандним методама контролише штету, јер је због употребе соничног оружја под великим притиском Уједињених нација (УН) и Суда за људска права из Стразбура.
На питање да ли у Србији постоје службе које су могле да утврде истину о 15. марту, он је рекао да није могуће да неко ко је виновник кривичног дела призна да га је починио.
“Да није под политичким притиском, наш правосудни систем је могао да утврди све чињенице. Овако, истина ће се открити тек када се промени власт и када се појаве сведоци-сарадници који ће сведочити шта је ко урадио критичног дана”, казао је Радић.
По његовим речима, власт покушава да оптужи студенте и грађане за наводну симулацију звучног топа, јер има озбиљан проблем с Уједињеним нацијама (УН) и Судом за људска права из Стразбура.
“Комисија Уједињених нација и Суд за људска права су тражили од власти у Београду детаљне податке о употреби соничног оружја. Суд из Стразбура је чак донео и привремену меру којом се властима у Србији до даљег забрањује употреба звучног топа. Уместо да одговоре на захтеве УН и Суда за људска права, власт је одлучила да контролише штету тако што ће пропагандним методама убедити део својих бирача да су студенти организовали симулацију звучног топа”, објаснио је Радић.
Власт ће водити истрагу против одређеног броја студената и грађана, додао је, како би институцијама из иностранства казали да је “истрага у току”.
На питање да ли ће бити хапшења студената и грађана, Радић је рекао да би за власт хапшења била веома штетна и да је за власт “најјефтиније” да направе “медијску фрку” која ће трајати пар дана.
“Разумем бес власти, јер они јесу криви, али ако би сада хапсили студенте и грађане који су задобили повреде од употребе звучног топа, онда би нас направили озбиљним жртвама и пред страним фактором и пред домаћом јавности”, закључио је Радић.
Више јавно тужилаштво (ВЈТ) у Београду је саопштило да ће у складу са законом и прикупљеним доказима бити процесуирани сви који су извршили кривично дело које се гони по службеној дужности, а то су конкретно сви за које се утврди да су припремали, организовали, реализовали и онда ширили у медијима и на друштвенима мрежама исти наратив о наводној употреби “звучног топа”.
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић је 7. априла прошле године рекао на ТВ Пинк да је о звучном топу разговорао с тадашњим британским министром спољних послова.
“Те уређаје које ми имамо, ви их имате од 2012. године, када сте их купили за Олимпијаду. Како кад их ви користите то је сасвим океј, а овде је то нешто проблематично”, пренео је Дачић шта је рекао шефу британске дипломатије.
Студенти у блокади су одбацили наводе тужилаштва да су организовали симулацију употребе звучног топа, наводећи да је реч о “лажи и скретању пажње са суштинског питања шта се десило 15. марта”.
Како су навели, документ заплењен на Филозофском факултету на који се тужилаштво позива, настао је два месеца пре великог протеста, у време када скуп на Славији није био ни планиран.
“Реч је о материјалу са састанка за протест на Аутокоманди, на којем су разматрани различити безбедносни ризици и могући облици полицијске интервенције над мирним грађанима и студентима који проводе 24 сата на Аутокоманди. У том контексту, помињани су и звучни топови, водени топови, сузавац и друга средства принуде, као потенцијални ризици”, навели су студенти.

