У меморијалном комплексу “Словачко гробље” у Крагујевцу је обележено 108 година од стрељања 44 словачка војника, припадника 71. пешадијског пука, који су 1918. године одбили да изврше наређење и побунили се против рата.
Државној комеморативној свечаности присуствовао је амбасадор Словачке у Србији, Михал Павук, који је оценио да то место подсећа да историја није само збир датума и догађаја, већ је “саткана од људских судбина”.
“Чувајући успомену на оне који су изгубили животе у тешким историјским околностима, потврђујемо своју опредељеност за мир, слободу и солидарност међу људима и народима. Везе између Србије и Словачке изграђене су на узајамном поштовању, сарадњи и уверењу да су мир, слобода и људско достојанство вредности које треба чувати и преносити будућим генерацијама”, поручио је Павук.

