Еxпорт-Импорт Банка Сједињених Америчких Држава (ЕXИМ) одобрила је финансирање које ће подржати наставак развоја 5Г мреже Телекома Србија, саопштено је данас.
У саопштењу Телекома пише да ће финансирање уз подршку ЕXИМ банке помоћи реализацији набавке опреме за 5Г телекомуникациону мрежу и пратећих услуга у Србији, које обезбеђују америчке технолошке компаније.
“Ово представља важну прекретницу у дугорочном инвестиционом програму Телекома Србија и додатно јача односе компаније са водећим америчким финансијским и технолошким институцијама”, пише у саопштењу.
Телеком Србија комерцијално је пустио у рад 5Г услуге у Србији у децембру 2025. године и планира, како је најављено, да до краја 2026. године обезбеди 5Г покривеност у свим градовима у Србији, док је пуна национална покривеност планирана до краја 2027. године.
Финансирање почиње након прелиминарне подршке, коју је ЕXИМ одобрио у децембру 2024. године за припрему и развој 5Г мреже Телекома Србија.
“Ово је историјско одобрење за Телеком и за развој дигиталне инфраструктуре нове генерације на Западном Балкану. Наша сарадња са ЕXИМ банком и водећим америчким технолошким партнерима потврђује поверење великих међународних институција у стратегију, финансијску снагу и дугорочни раст Телекома. Ово нам омогућава приступ конкурентном финансирању и убрзава развој 5Г мреже, на корист наших корисника, привреде и целокупне економије Србије”, рекао је генерални директор Телеком Србија групе Владимир Лучић.
Очекује се, како је наведено, да ће развој 5Г мреже Телекома Србија омогућити бржу мобилну повезаност, унапређене дигиталне услуге, нове пословне примене и ширу употребу напредних технологија широм Србије.
“Такође ће имати важну улогу у припремама за Еxпо 2027 у Београду, где ће дигитална инфраструктура, иновације и повезаност бити међу кључним елементима међународног позиционирања Србије”, пише у саопштењу.

