24.06.2026
Belgrade, RS 24 C

Najnovije vesti

Preduzeće Srbija Kargo planira da otpusti više od 420 ljudi zbog lošeg poslovanja

Javno preduzeće Srbija Kargo planira da otpusti oko 420 radnika do kraja ovog meseca zbog lošeg poslovanja kompanije, objavio je danas list Danas.

Kako je navedeno, vršilac dužnosti direktora javnog preduzeća Srbija Kargo Dušan Đukić uputio je u ponedeljak, 22. juna, železničkim sindikatima Predlog programa rešavanja viška zaposlenih u 2026. godini na mišljenje.

U dokumentu u koji je Danas imao uvid navodi se da je Planom poslovanja Srbija Kargo za 2026. godinu predviđeno da broj zaposlenih u toj kompaniji na dan 30. juna 2026. godine, kao i na kraju svakog narednog kvartala tokom godine, iznosi 1.250 zaposlenih, u cilju usklađivanja kadrovskih kapaciteta sa stvarnim potrebama poslovanja.

“Imajući u vidu da je na dan 21.05.2026. godine u Društvu sistematizovano 2.340 radnih mesta, od čega je popunjeno 1.827, radi optimizacije poslovanja Društva i prilagođavanja organizacije rada i sistematizacije poslova planiranim potrebama poslovanja, neophodno je da se broj radnih mesta smanji za 935, odnosno da se broj zaposlenih smanji za 424 zaposlena”, navedeno je u predlogu.

U ovom dokumentu podseća se da je, radi usklađivanja postojeće organizacije rada i sistematizacije poslova sa stvarnim potrebama poslovanja, kompanija donela Pravilnik o izmenama Pravilnika o organizaciji i sistematizaciji poslova Akcionarskog društva za železnički prevoz robe Srbija Kargo, koji je objavljen 21. maja 2026. godine, a stupio na snagu 29. maja.

Kako su naveli, potreba za restrukturiranjem postojećih kadrovskih kapaciteta proistekla je iz finansijsko-ekonomskih i organizacionih razloga.

Predlog programa rešavanja viška zaposlenih, osim reprezentativnim sindikatima, dostavljen je i republičkoj organizaciji nadležnoj za zapošljavanje radi davanja mišljenja, odnosno predloga mera za sprečavanje ili smanjenje broja otkaza ugovora o radu, kao i mera za obezbeđivanje prekvalifikacije, dokvalifikacije, samozapošljavanja i drugih vidova novog zapošljavanja viška zaposlenih.

U dokumentu se navodi da su reprezentativni sindikati dužni da dostave mišljenje na Predlog programa u roku od 15 dana od dana njegovog prijema, dok je Republička organizacija nadležna za zapošljavanje dužna da u istom roku dostavi predlog mera.

Kompanija Srbija Kargo navela je da je glavni razlog za otpuštanje ovog broja zaposlenih loše poslovanje.

Istaknuto je da kompanija u prethodnom periodu beleži neprofitabilno poslovanje u kontinuitetu.

“Sa trenutnim obimom poslovanja, bruto marža nije dovoljna da pokrije visoke direktne troškove, kao i ostale operativne i druge troškove. Pored toga, Društvo takođe beleži i ubrzano slabljenje tržišne pozicije, uz tendenciju daljeg smanjenja, pri čemu relativni pad za poslednjih sedam godina iznosi preko 50 odsto”, navedeno je u obrazloženju.

Kompanija je dodala i da, prema uporednoj analizi sa listiranim kompanijama i konkurentima, ima najniži pokazatelj prevezene količine robe po zaposlenom (NTKM/zaposlenom), što, kako je naglašeno, ukazuje na neefikasnost.

Zbog toga, kako je ukazano, kompanija nije u mogućnosti da redovno izmiruje obaveze prema dobavljačima bez kontinuirane finansijske pomoći države, što dovodi do visoke zaduženosti i ugrožene likvidnosti.

Jedna od mera koja bi trebalo da doprinese uštedama jeste racionalizacija broja zaposlenih.

Kriterijum za rešavanje viška zaposlenih jeste prestanak potrebe za obavljanjem poslova usled brisanja i ukidanja radnih mesta iz unutrašnje organizacije i sistematizacije poslova.

Shodno tome, kompanija je naglasila da ne postoji potreba za utvrđivanjem i propisivanjem dodatnih kriterijuma za ocenjivanje zaposlenih.

Deo finansijskih sredstava za rešavanje socijalno-ekonomskog položaja viška zaposlenih, odnosno za isplatu otpremnina, u iznosu od 600 miliona dinara, obezbeđen je zaključkom Vlade Srbije od 26. decembra 2025. godine.

“Preostali deo finansijskih sredstava za ove potrebe, u iznosu od najmanje 209,5 miliona dinara, obezbeđen je zaključkom Vlade kroz Program o izmenama i dopunama programa o rasporedu i korišćenju subvencija za Srbija Kargo za 2026. godinu”, navodi se u dokumentu.

Zaposlenima koji budu proglašeni viškom po ovom programu pripada otpremnina u visini od 500 evra u dinarskoj protivvrednosti prema srednjem kursu Narodne banke Srbije.

Zaposlenima za čijim radom je prestala potreba, a kojima se ne može obezbediti odgovarajuća mera za zapošljavanje, biće otkazan ugovor o radu uz isplatu otpremnine.

Rok za otkaz ugovora o radu i donošenje rešenja načelno je do 30. juna, ali može biti produžen iz opravdanih razloga, imajući u vidu mišljenja sindikata i Republičke organizacije nadležne za zapošljavanje na Predlog programa, navodi se u dokumentu, objavio je Danas.

Prethodni članak

Paunović: Nema elemenata za istragu o navodnoj simulaciji upotrebe zvučnog topa

Sledeći članak

Tokom prošle godine uočen sistemski obrazac nasilja policije prema mladima na protestima

Preporučujemo da pogledate

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *