25.06.2026
Belgrade, RS 22 C

Најновије вести

Предузеће Србија Карго планира да отпусти више од 420 људи због лошег пословања

Јавно предузеће Србија Карго планира да отпусти око 420 радника до краја овог месеца због лошег пословања компаније, објавио је данас лист Данас.

Како је наведено, вршилац дужности директора јавног предузећа Србија Карго Душан Ђукић упутио је у понедељак, 22. јуна, железничким синдикатима Предлог програма решавања вишка запослених у 2026. години на мишљење.

У документу у који је Данас имао увид наводи се да је Планом пословања Србија Карго за 2026. годину предвиђено да број запослених у тој компанији на дан 30. јуна 2026. године, као и на крају сваког наредног квартала током године, износи 1.250 запослених, у циљу усклађивања кадровских капацитета са стварним потребама пословања.

“Имајући у виду да је на дан 21.05.2026. године у Друштву систематизовано 2.340 радних места, од чега је попуњено 1.827, ради оптимизације пословања Друштва и прилагођавања организације рада и систематизације послова планираним потребама пословања, неопходно је да се број радних места смањи за 935, односно да се број запослених смањи за 424 запослена”, наведено је у предлогу.

У овом документу подсећа се да је, ради усклађивања постојеће организације рада и систематизације послова са стварним потребама пословања, компанија донела Правилник о изменама Правилника о организацији и систематизацији послова Акционарског друштва за железнички превоз робе Србија Карго, који је објављен 21. маја 2026. године, а ступио на снагу 29. маја.

Како су навели, потреба за реструктурирањем постојећих кадровских капацитета проистекла је из финансијско-економских и организационих разлога.

Предлог програма решавања вишка запослених, осим репрезентативним синдикатима, достављен је и републичкој организацији надлежној за запошљавање ради давања мишљења, односно предлога мера за спречавање или смањење броја отказа уговора о раду, као и мера за обезбеђивање преквалификације, доквалификације, самозапошљавања и других видова новог запошљавања вишка запослених.

У документу се наводи да су репрезентативни синдикати дужни да доставе мишљење на Предлог програма у року од 15 дана од дана његовог пријема, док је Републичка организација надлежна за запошљавање дужна да у истом року достави предлог мера.

Компанија Србија Карго навела је да је главни разлог за отпуштање овог броја запослених лоше пословање.

Истакнуто је да компанија у претходном периоду бележи непрофитабилно пословање у континуитету.

“Са тренутним обимом пословања, бруто маржа није довољна да покрије високе директне трошкове, као и остале оперативне и друге трошкове. Поред тога, Друштво такође бележи и убрзано слабљење тржишне позиције, уз тенденцију даљег смањења, при чему релативни пад за последњих седам година износи преко 50 одсто”, наведено је у образложењу.

Компанија је додала и да, према упоредној анализи са листираним компанијама и конкурентима, има најнижи показатељ превезене количине робе по запосленом (НТКМ/запосленом), што, како је наглашено, указује на неефикасност.

Због тога, како је указано, компанија није у могућности да редовно измирује обавезе према добављачима без континуиране финансијске помоћи државе, што доводи до високе задужености и угрожене ликвидности.

Једна од мера која би требало да допринесе уштедама јесте рационализација броја запослених.

Критеријум за решавање вишка запослених јесте престанак потребе за обављањем послова услед брисања и укидања радних места из унутрашње организације и систематизације послова.

Сходно томе, компанија је нагласила да не постоји потреба за утврђивањем и прописивањем додатних критеријума за оцењивање запослених.

Део финансијских средстава за решавање социјално-економског положаја вишка запослених, односно за исплату отпремнина, у износу од 600 милиона динара, обезбеђен је закључком Владе Србије од 26. децембра 2025. године.

“Преостали део финансијских средстава за ове потребе, у износу од најмање 209,5 милиона динара, обезбеђен је закључком Владе кроз Програм о изменама и допунама програма о распореду и коришћењу субвенција за Србија Карго за 2026. годину”, наводи се у документу.

Запосленима који буду проглашени вишком по овом програму припада отпремнина у висини од 500 евра у динарској противвредности према средњем курсу Народне банке Србије.

Запосленима за чијим радом је престала потреба, а којима се не може обезбедити одговарајућа мера за запошљавање, биће отказан уговор о раду уз исплату отпремнине.

Рок за отказ уговора о раду и доношење решења начелно је до 30. јуна, али може бити продужен из оправданих разлога, имајући у виду мишљења синдиката и Републичке организације надлежне за запошљавање на Предлог програма, наводи се у документу, објавио је Данас.

Претходни чланак

Пауновић: Нема елемената за истрагу о наводној симулацији употребе звучног топа

Sledeći članak

Током прошле године уочен системски образац насиља полиције према младима на протестима

Препоручујемо да погледате

Univerzitet u Prištini

Професори Универзитета у Косовској Митровици забринути због прикупљања података запослених

Неформална група професора и сарадника Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици (Проактив УПКМ) упутила је данас отворено писмо у коме су изразили “озбиљну забринутост” у вези са будућим институционалним, правним и професионалним […]

Додик најавио улагања од три милијарде евра у инфраструктуру ка Србији

Председник Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Милорад Додик изјавио је данас да је Република Српска спремна за велики инвестициони циклус вредан више од три милијарде евра и да је главна тежња инфраструктурно повезивање са Србијом. “Постоје три крака. Један […]

Запад против СПЦ

Потпуно је тачно да наша јавност још није довољно свесна да је “последњих деценија српска црква предмет промишљене, планиране, подмукле, перфидне и потпуно нове врсте агресије – мрежних напада. Као једина преостала институција свеколиког Српства, […]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *