24.06.2026
Belgrade, RS 24 C

Најновије вести

СРБИЈА УЛАЗИ У НОВИ ЕВРОПСКИ СИСТЕМ ПЛАЋАЊА: Банке почеле да користе јединствени платни механизам у еврима

Банке у Србији почеле су да користе јединствени европски платни систем у еврима, што би грађанима и привреди могло да омогући брже, једноставније и јефтиније трансакције са иностранством.

Реч је о систему који омогућава лакши пренос новца у еврима између банака у различитим државама, по стандардима који се већ користе широм Европске уније.

Према оценама финансијских стручњака, укључивање Србије у овакав систем представља важан корак ка јачем повезивању домаћег банкарског сектора са европским финансијским тржиштем.

Очекује се да би нови механизам могао да смањи трошкове међународних трансакција, убрза уплате и олакша пословање компанијама које сарађују са иностранством.

Посебно се истиче значај за грађане који примају новац из иностранства или плаћају услуге и робу у еврима, јер би трансакције убудуће могле да буду ефикасније и брже.

Економисти оцењују да је ово још један корак у приближавању Србије европским финансијским стандардима и модернизацији домаћег банкарског система.

Претходни чланак

КОЈЕ ЕВРОПСКЕ ЗЕМЉЕ ИМАЈУ НАЈЗАГАЂЕНИЈИ ВАЗДУХ: Балкан поново међу најугроженијима

Sledeći članak

СРБИЈА НАСТАВЉА ДА ГОМИЛА ЗЛАТО: Откупљена рекордна количина од кинеске компаније

Препоручујемо да погледате

Србија пред историјском одлуком о извору енергије будућности: Да ли ћемо градити нуклеарку и с ким

У јеку енергетске кризе коју су 2022. године у великој мери изазвале санкције Русији, односно одрицање Запада од јефтиних руских енергената, многе владе одлучиле су да оживе свој нуклеарни сектор, преноси РТ. И Србија се […]

Боцан-Харченко: Три разлога зашто Србија и Русија немају дугорочни гасни уговор

Упркос пријатељским односима Русије и Србије, не треба заборавити да је Србија кандидат за чланство у ЕУ, а чак и статус кандидата намеће одређене обавезе и подразумева притисак из Брисела, па и кад је реч […]

Иранска амбасада у Београду: 24. март 1999. је датум срама, историја се понавља у Ирану

Амбасада Ирана у Србији истакла је да је 24. март 1999. године “датум који остаје упамћен по срамоти”, подсећајући да је НАТО, без мандата Савета безбедности УН, започео 78-дневну агресију против Србије. “Бомбардовање је намерно […]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *