Odlazeći nelegitimni visoki predstavnik Kristijan Šmit oglasio se posle nagađanja o tome kada bi mogao da napusti BiH.
On je izjavio da ne zna još kada će napustiti Kancelariju visokog predstavnika (OHR) niti kada može da očekuje da Savet za implementaciju mira (PIK) izabere novog visokog predstavnika.
“Situacija s tim još uvek nije jasna. U tom smislu, svoj posao trenutno obavljam baš kao i pilot koji sleće na aerodrom u Sarajevu, u uslovima vizuelnog letenja”, rekao je Šmit, koji nije potvrđen za visokog predstavnika u Ujedinjenim nacijama, kako je predviđeno Dejtonskim sporazumom.
On nije želeo da komentariše kandidate za poziciju visokog predstavnika.
“Mandat OHR-ova nije vremenski ograničen. Ipak, kao što je to ranije bio slučaj sa nekoliko mojih prethodnika, i meni je sada sugerisano da napravim mesto za nekoga drugog. Mogu samo da kažem da je postojala ili postoji ideja koja glasi: ‘Hajde da probamo nešto novo'”, rekao je Šmit.
Posebno je izdvojio pitanje državne imovine kao ključni politički i ekonomski problem u zemlji.
“Jedna tačka koja je u središtu svega toga jeste još uvek nerešeno pitanje državne imovine, koja obuhvata oko 30 odsto teritorije. Ovaj problem blokira investicije, a igra ulogu i u planiranoj izgradnji američkog gasovoda Južna plinska interkonekcija”, kazao je Šmit, prenosi Radio Sarajevo.
Na pitanje da li su mogući izuzeci za infrastrukturne projekte, Šmit je rekao da je imao više predloga, ali da nije želeo samostalno da ih sprovodi bez šire političke saglasnosti.
“Da, moje fioke su pune predloga. Ali ja to ne želim da uradim sve dok ne postoji spremnost ključnih aktera da to podrže. Ne želim da nakon toga ponovo počne rasprava o tome je li to bilo ispravno ili ne. Nedostatak političke volje za konsenzusom je koren svih problema. To je puzajuća bolest u Bosni i Hercegovini”, ocenio je on.

