Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић истакла је, након састанка са министром спољних послова Израела Гидеоном Саром, да је разговор био веома конструктиван и садржајан о темама у вези са регионом, са посебним акцентом на ситуацију у БиХ.
“Говорили смо и о ономе што се дешава у глобалној арени. Било је заиста поучно и добро чути шта су ставови Израела по свим тим питањима. Ми смо изразили пуну опредељеност да јачамо наше пријатељство и партнерство, те да га развијамо на сваки могући начин. Оно што радује јесте чињеница да је Израел увек спреман да брани оно што су интереси Републике Српске”, навела је Цвијановићева.
Истакла је да је ово била прилика да каже зашто Република Српска мора тражити нову формулу у којој је потребно обезбедити пуну једнакост свих конститутивних народа.
“Они то посматрају из једне друге визуре. Некад често користе да су то мањине, кажу и хришћанска мањина и слично. У суштини оно што они мисле, јесте да све заједнице и хришћанска и нехришћанска, треба да имају једнака права и да не смеју да буду угрожени. Рекла бих, висок степен разумевања о свим могућим темама које смо данас дотакли”, навела је Цвијановићева за РТРС.
Како је рекла, разговарали су и односима САД и Израела, односима Српске са САД, као и о ситуацији у Европској унији.
Сар је рекао да су Срби искрени пријатељи Израела и јеврејског народа.

