25.06.2026
Belgrade, RS 23 C

Најновије вести

Запад више не даје свој новац: Кијев добио 45 милијарди долара из замрзнуте руске имовине

EU i Ukrajina

Земље Групе седам (Г7) до краја маја обезбедиле су Украјини кредите у укупном износу од 45,5 милијарди долара, који се финансирају приходима од замрзнуте руске имовине, произилази из анализе Спутњика, засноване на подацима Министарства финансија Украјине.

Сједињене Америчке Државе прве су пребациле средства још 2024. године, издвојивши милијарду долара. Након тога Вашингтон више није одобравао финансирање по овој шеми.

Остале чланице Г7 уплатиле су Украјини 37,9 милијарди долара током 2025. године и још 6,6 милијарди долара у 2026. години.

Након почетка Специјалне војне операције, Европска унија и земље Г7 блокирале су око половину руских девизних резерви. Више од 200 милијарди евра налази се у ЕУ, углавном на рачунима компаније Евроклир у Белгији.

Г7 је 2024. године одобрила кредит Украјини у вредности од око 50 милијарди долара, који се отплаћује приходима од замрзнуте руске имовине.

Москва је као одговор увела контрамере. Средства страних инвеститора из „непријатељских држава“, као и приходи од те имовине, акумулирају се на посебним рачунима типа „С“. Располагање тим средствима могуће је само уз одобрење посебне владине комисије.

Претходни чланак

Продужен уговор са Русијом о снабдевању гасом за три месеца

Препоручујемо да погледате

Орбан са Фицом: Заједно ћемо тражити укидање санкција на руске енергенте

Мађарска и Словачка су се сагласиле да заједничким снагама траже од руководства ЕУ укидање забране испоруке руске нафте и гаса у Европу, којој прети енергетска криза због ситуације око Ирана и конфликта на Блиском истоку, […]

Москва: Оштро ћемо одговорити на покушаје блокаде Калињинграда

Русија ће одлучно одговорити на сваки покушај НАТО-а и Европске уније да блокирају Калињинградску област, изјавио је амбасадор за посебне задатке руског Министарства спољних послова Артјом Булатов. Он је навео да Москва такве јавне изјаве схвата […]

Москва о НАТО-у без Вашингтона: Лондон опет у главној улози

Одржавање разговора и консултација чланица НАТО-а без представника Сједињених Америчких Држава више није само сигнал, већ постаје уобичајена пракса, поручио је Григориј Карасин, шеф Комитета Савета Федерације за спољне послове. И док месецима траје константни притисак Доналда Трампа на европске […]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *