24.06.2026
Belgrade, RS 24 C

Najnovije vesti

U Berlinu zabranjeno slavljenje Dana pobede

Svakog 8. maja, u Berlinu se polažu venci na spomenik sovjetskim vojnicima u parku Tirgarten, gde je sahranjeno oko 2.000 poginulih u proleće 1945. Ove godine, međutim, nemačka policija je uvela zabranu svih simbola Dana pobede.

Znak na metalnoj ogradi postavljenoj oko spomenika je jasan: bez uniformi, bez sovjetskih ordena, bez zastava SSSR ili Rusije. 

Zabranjeno je i javno prikazivanje slova “V” ili “Z” zajedno ili odvojeno, nošenje Georgijevskih lenti, prikazivanje slika šefova država Rusije, Belorusije i Čečenske Republike, izvođenje ruskih marševa i drugih pesama iz ratnih godina, prikazivanje simbola i obeležja “koji veličaju rusko-ukrajinski rat”, kao što su slike Ukrajine bez teritorija koje su danas u sastavu Rusije i zastave novih ruskih republika i oblasti.

Odluka nemačkih vlasti naišla je na osudu u Moskvi.

“Bogohuljenje, licemerno, odvratno. Tako mogu da opišem šta sada radi taj čudan politički skup ljudi”, reagovala je Marija Zaharova, portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova.

Spomenik u Berlinu sagrađen je od materijala iz razorenog Rajhskancelarijata, gde je Adolf Hitler stolovao nad “tisućljetnim Rajhom”. 

Na ulazu u kompleks nalaze se dve sovjetske haubice i dva tenka T-34. Već nekoliko godina neki nemački aktivisti traže njihovo uklanjanje, ali vlasti u Berlinu su to dosad odbijale.

Pred statuom sovjetskog oslobodioca stajalo je nekoliko demonstranata sa zastavama Ukrajine i NATO. Njih je, posle nekog vremena, ljubazno uklonila nemačka policija. 

Iza njih, na spomeniku, ruskim jezikom je zlatnim slovima ispisano: “Večna slava herojima palim u borbi protiv nemačkih fašističkih okupatora, za slobodu i nezavisnost Sovjetskog saveza”.

Prethodni članak

Aragči: Iranci se nikada ne povijaju pod pritiskom, CIA greši

Sledeći članak

Belousov čestitao ruskoj vojsci oslobađanje još jednog naselja u DNR

Preporučujemo da pogledate

Hrvati nude Mađarima i Slovacima genijalno rešenje: Stiže skuplja nafta, samo da nije ruska

Hrvatska kompanija “Jadranski naftovod” (JANAF) je saopštio da je na terminalu Omišalj počelo prihvatanje tereta sirove nafte za potrebe mađarske MOL grupe. Kako navode, do aprila će stići ukupno osam tankera namenjenih korisnicima MOL grupe, a […]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *