Britanski premijer Kir Starmer podneo je ostavku, javlja “Skaj njuz”. Endi Bernam biće novi premijer Velike Britanije.
Starmer je u obraćanju saopštio da će novi lider laburista i premijer biti na mestu do septembra.
“Svaka odluka koju sam doneo bila je u vezi sa stavljanjem zemlje koju volim na prvo mesto. Zato ću podneti ostavku na mesto lidera Laburističke stranke. Jutros sam razgovarao sa Njegovim Veličanstvom kraljem da ga obavestim o svojoj odluci”, rekao je Starmer.
On je istakao da će svom nasledniku dati punu i nedvosmislenu podršku znajući, kako je rekao, da će naslediti Britaniju koja je “daleko jača i pravednija” od one koju je on nasledio.
“Želim da zahvalim svi prijateljima i kolegama koji su bili uz mene poslednjih šest godina, na njihovoj neverovatnoj posvećenosti, službi i podršci. A kada napustim najveći posao u zemlji, više vremena ću provoditi na najvažnijem poslu, biti najbolji muž koji mogu svojoj fantastičnoj supruzi, koja je bila uz mene kroz dobra i loša vremena, i biti najbolji tata”, poručio je Starmer.
List “Telegraf” je ranije objavio da su Starmerovi saveznici uvereni da se on sprema da podnese ostavku i da bi to mogao da objavi već u ponedeljak.
Lider stranke Reform UK Najdžel Faraž je rekao je da birači “neće prihvatiti da budu smatrani budalama”, pozivajući naslednika premijera da održi nove izbore.
“Starmer nije prvi premijer koga sam smenio, a neće biti ni poslednji. Dejvid Kameron. Tereza Mej. Riši Sunak. A sledeći – Endi Bernam. Razlog zbog kojeg je svaki lider propao je isti. Ne mogu nastaviti da uzimaju zdravo za gotovo glasove ljudi koji su ih podržavali, samo da bi ih izdali kada osvoje vlast. Zato pozivam na opšte izbore u najskorijem mogućem roku. Znate, kao i ja, da zemlja ne može sebi priuštiti da protraći još jednu nedelju lutajući iz krize u krizu”, rekao je Faraž.

