Британски премијер Кир Стармер поднео је оставку, јавља “Скај њуз”. Енди Бернам биће нови премијер Велике Британије.
Стармер је у обраћању саопштио да ће нови лидер лабуриста и премијер бити на месту до септембра.
“Свака одлука коју сам донео била је у вези са стављањем земље коју волим на прво место. Зато ћу поднети оставку на место лидера Лабуристичке странке. Јутрос сам разговарао са Његовим Величанством краљем да га обавестим о својој одлуци”, рекао је Стармер.
Он је истакао да ће свом наследнику дати пуну и недвосмислену подршку знајући, како је рекао, да ће наследити Британију која је “далеко јача и праведнија” од оне коју је он наследио.
“Желим да захвалим сви пријатељима и колегама који су били уз мене последњих шест година, на њиховој невероватној посвећености, служби и подршци. А када напустим највећи посао у земљи, више времена ћу проводити на најважнијем послу, бити најбољи муж који могу својој фантастичној супрузи, која је била уз мене кроз добра и лоша времена, и бити најбољи тата”, поручио је Стармер.
Лист “Телеграф” је раније објавио да су Стармерови савезници уверени да се он спрема да поднесе оставку и да би то могао да објави већ у понедељак.
Лидер странке Реформ УК Најџел Фараж је рекао је да бирачи “неће прихватити да буду сматрани будалама”, позивајући наследника премијера да одржи нове изборе.
“Стармер није први премијер кога сам сменио, а неће бити ни последњи. Дејвид Камерон. Тереза Меј. Риши Сунак. А следећи – Енди Бернам. Разлог због којег је сваки лидер пропао је исти. Не могу наставити да узимају здраво за готово гласове људи који су их подржавали, само да би их издали када освоје власт. Зато позивам на опште изборе у најскоријем могућем року. Знате, као и ја, да земља не може себи приуштити да протраћи још једну недељу лутајући из кризе у кризу”, рекао је Фараж.

