24.06.2026
Belgrade, RS 30 C

Најновије вести

У ЕУ је све више људи који живе сами

У Европској унији је постотак људи који су живели у једночланим домаћинствима прошле године износио 16,5 одсто, а сразмерно највећи број људи који живе сами био је у скандинавским и балтичким земљама, показују подаци европске статистичке агенције Еуростат.

Постотак људи који живе сами био је изнад европског просека и у Немачкој, где је од укупно око 84 милиона становника свака пета особа (20,9 одсто), или око 17,3 милиона људи живела сама, саопштио је данас немачки Савезни завод за статистику (Дестатис).

Број таквих особа је у протеклих двадесет година знатно порастао, са 14,2 милиона 2005. године. Најчешће је реч о старим људима. У категорији старијих од 65 година то је било више од једне трећине (34,4 одсто), а код старијих од 85 година чак сваки други (55,8 одсто).

Број таквих људи који живе сами у Немачкој расте сразмерно са величином насеља. У великим градовима са више од 100.000 становника таквих самаца је било 25,9 одсто, а у малим локалним самоуправама са мање од 20.000 становника их је било 17,2 одсто.

Просек људи који живе у једночланом домаћинству у ЕУ је 16,5 одсто, али су разлике огромне. Више него у Немачкој, таквих је људи сразмерно било у Литванији (31,4 одсто), Финској (25,8 одсто), Данској (24,3 одсто), Естонији и Шведској (по 22 одсто).

На другој страни скале, најмање их је у Словачкој (3,0 одсто), Ирској (8,1 одсто) и Пољској (9,2 одсто).

Међутим, иако људи који живе сами у Немачкој чини приближно петину популације, у укупном броју домаћинстава, који износи 41,1 милион, удео самачких домаћинстава је прошле године износио чак 42,1 одсто.

Претходни чланак

Лавров: Запад никад није поштовао међународно право, затвара очи на ситуацију у Украјини

Sledeći članak

Изетбеговић спреман на сарадњу с Човићем, ако се дистанцира од Додика

Препоручујемо да погледате

НЕМАЧКА ПОЗИВА НА ЈАЧУ ЕВРОПСКУ ОДБРАНУ: Повлачење америчких трупа аларм за Европу

Немачка је позвала на јачање европских одбрамбених капацитета након одлуке Сједињених Америчких Држава да повуку око 5.000 војника са своје територије. Немачки министар одбране Борис Писторијус поручио је да овај потез треба да буде сигнал […]

БЕЛФАСТ У СТРАХУ ПОСЛЕ АНТИМИГРАНТСКОГ НАСИЉА: Мањине не смеју да изађу из кућа, маскиране групе палиле домове и аутомобиле

Припадници мањинских заједница у Белфасту живе у страху након таласа антимигрантског насиља, током којег су маскиране групе палиле куће, аутомобиле и објекте повезане са етничким мањинама. Нереди су избили после напада ножем за који је […]

РАТ УЛАЗИ У НОВУ ЕРУ: Украјинци заузели положај без иједног војника

Украјинске снаге извеле су операцију која би могла да промени начин ратовања, заузевши непријатељски положај без присуства иједног војника на терену. Према доступним информацијама, цела акција изведена је уз помоћ дронова и копнених роботизованих система […]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *