Амерички Сенат би требало да усвоји републиканско-демократски закон о становању чији је циљ обарање цена станова и јачање понуде.
“Ради се о резултату вишегодишњих напора да се смање трошкови, ојача понуда станова, сасече бирократија, заштите порески обвезници и помогне да већи број Американаца него до сада оствари сан о томе да поседује сопствени дом”, рекао је председавајући сенатског комитета за банкарство, републиканац Тим Скот, који је са демократама радио на томе да закон буде усвојен.
То је један од најопсежнијих напора последњих деценија да се федерална регулатива смањи, а повећа контрола на локалном нивоу, оцењују агенције.
Закон је у жижи интензивних преговора на линији оба дома Конгреса – Сената и Представничког дома – у којима обе странке настоје да у изборној години смање издатке за становање. Подршку закону је најавио и председник САД Доналд Трамп.
Ово је редак пример двопартијског закона који је на прагу да постане успех, у години када је највећи део републиканске законодавне политике закочен у Конгресу. Очекује се да ће током ове недеље и Представнички дом подржати законски предлог и онда он иде код Трампа на потписивање.
Главна демократкиња у истом комитету, сенаторка Елизабет Ворен, рекла је АП да је уверена да је закон значајан “јер се њим признаје да федерална влада има улогу у смањењу цена становања и јер ће први пут у историји приватним бизнисима бити онемогућено да купују појединачне породичне куће и да становање претварају у још једну инвестицију са Вол Стрита”.
У оба посланичка дома Конгреса републиканци имају већину, али та већина је, нарочито у Представничком дому, веома танушна.
Демократкиња из Представничког дома, Максин Вотерс, која је учествовала у двопартијским преговорима, оценила је да је закон “огроман корак ка томе да се коначно разматрају приуштиво становање и криза бескућништва у овој земљи”.

