Генерални директор Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаел Гроси изјавио је данас да ће инспекција иранских нуклеарних постројења бити обављена у складу са меморандумом о разумевању Вашингтона и Техерана.
Од рата Израела и Ирана у јуну 2025. године, Техеран не дозвољава међународној агенцији да врши контроле локација на којима је богаћивао уранијум.
САД и Иран су у уторак дали контрадикторне изјаве о томе да ли ће бити обављене инспекције.
“Могу да разумем политичке изјаве, оне су део стварности, али основна ствар на коју бих желео да вас подсетим и скренем пажњу јесте да постоји меморандум о разумевању, који су потписала оба председника”, рекао је Гроси на конференцији за новинаре у јапанској нуклеарној електрани Фукушима.
Он је додао да у меморандуму експлицитно пише да ће активности у постројењима за нуклеарни материјал бити под надзором ИАЕА.
“Очигледно је да ћемо, да бисмо то урадили, морати да извршимо инспекцију. Да ли ће се то десити прекосутра или за недељу дана или за 10 дана, важно је, али није пресудно. То ће се десити”, изјавио је Гроси.
Иран дуго тврди да је његов нуклеарни програм мирнодопског карактера, иако је једина земља на свету која има уранијум обогаћен до 60 одсто чистоће без програма за развој нуклеарног оружја.

