Државни секретар САД Марко Рубио започео је данас тродневну дипломатску турнеју по земљама Персијског залива, јавља агенција Ројтерс.
Рубио ће разговарати са америчким савезницима који сматрају да су уступци предвиђени прошлонедељним меморандумом о разумевању САД и Ирана превише издашни.
Једна од тема разговора могло би бити и оснивање инвестиционог фонда од 300 милијарди долара предвиђеног меморандумом.
Рубио, који је касно синоћ стигао у Абу Даби, предузима своју прву дипломатску мисију на високом нивоу у вези са меморандумом.
Међу земљама које Рубио посећује су Уједињени Арапски Емирати и Кувајт.
У обе земље налазе се стратешки важне америчке војне базе, које су се нашле на мети Техерана током рата.
Рубио је потврдио да ће са савезницима САД разговарати о њиховом незадовољству одредбама меморандума, и да ће бити речи и о питањима која њиме нису обухваћена.
Протеклих недеља, Рубио претежно није јавно учествовао у разговорима у вези са Ираном.
Преговоре са Техераном у Швајцарској прошлог викенда водио је потпредседник САД Џејмс Дејвид Венс.

